Code: FGAR30WWT
New
Not rated Rating details
Custom production - on request
Detailed information
Product detailed description
Designed by Humanscale Design Studio
Specification: white height-adjustable Float Gather conference table including table top in Ø 762 mm (FGAR30WWT).
Product benefits:
  • stepless height adjustment for personal comfort
  • minimalist and sleek design complements any environment
  • adjusts without the need for electricity
  • base features a 3-point mounting system that ensures stability even on uneven surfaces
  • quick and easy assembly
  • available in 30" or 36" round or 30" rounded square
  • tabletop options include laminate, low-gloss laminate and veneers
Technical specification:
  • base color: white
  • tabletop color: white low sheen laminate
  • pneumatic piston for ideal height adjustment
  • height range: 677 mm - 1108 mm (from floor to top)
  • load capacity (without tabletop): 56.69 kg
  • tabletop diameter: 762 mm
  • tabletop thickness: 19 mm
  • lower base diameter: 500 mm
  • lower base thickness: 18 mm
  • total weight: 7.26 kg
  • package contents: complete table including tabletop
Additional parameters
Category: Height-adjustable tables
Warranty: 5 years
EAN: 807978903045
Traction: Pneumatic
Table top: Low-gloss white laminate
Table top size: Ø762mm