Code: FGAS30BWN
New
Not rated Rating details
Custom production - on request
Detailed information
Product detailed description
Designed by Humanscale Design Studio
Specification:  height-adjustable Float Gather conference table with black base including rounded square top in walnut veneer 762 x 762 mm (FGAS30BWN).
Product benefits:
  • stepless height adjustment for personal comfort
  • minimalist and sleek design complements any environment
  • adjusts without the need for electricity
  • base features a 3-point mounting system that ensures stability even on uneven surfaces
  • quick and easy assembly
  • available in 30" or 36" round or 30" rounded square
  • tabletop options include laminate, low-gloss laminate and veneers
Technical specification:
  • base color: black
  • tabletop color: walnut veneer
  • pneumatic piston for ideal height adjustment
  • height range: 677 mm - 1108 mm (from floor to top)
  • load capacity (without tabletop): 56.69 kg
  • tabletop size: 762 x 762 mm
  • tabletop thickness: 19 mm
  • lower base diameter: 500 mm
  • lower base thickness: 18 mm
  • total weight: 8,16 kg
  • package contents: complete table including tabletop
Additional parameters
Category: Height-adjustable tables
Warranty: 5 years
EAN: 807978903045
Traction: Pneumatic
Table top: Walnut veneer
Table top size: 762x762mm