Tenisový loket

Tenisový loket je zánětlivé onemocnění svalových úponů a šlach v oblasti lokte projevující se pronikavou bolestivostí na zevní straně lokte. Jde o poměrně časté přetížení svalů předloktí, kterým i přes svůj název trpí častěji lidé pracující v kanceláři či uklízečky než náruživí sportovci. Pokud se totiž ponoříme hlouběji do této problematiky, zjistíme, že spíše než se sportem je tato nemoc spojena s dlouhodobě opakovanou manuální činností nebo setrvalým zatěžováním svalů obracejících ruku dlaní vzhůru a natahujících předloktí a prsty.

Screenshot 2019-09-10 at 16.24.35

Příznaky tenisového lokte

Prvotním příznakem bývá bolest při dotyku na zevní straně loketního kloubu. Tato bolest se dále zvyšuje při úchopu a nošení břemen a v pokročilejším stádiu i např. při zvedání hrnku. Může docházet i k vypadávání předmětů z ruky a ztrácení svalové síly. Bolesti mohou také vystřelovat do prstů ruky, celé paže či ramene. V klidu většinou bolesti ustupují, ale při námaze se opět vrací. 

Akutní vs. chronická forma tenisového lokte

U tenisového lokte se rozlišuje akutní a chronická forma. Akutní forma se dostaví po jednorázové náročné aktivitě a namáhané svaly se nachází v  momentálním vyšším napětí a jsou pouze přetíženy, prozatím nejsou však přítomny žádné strukturální změny. Potíže přetrvávají většinou krátce a v budoucnu se již nemusí opakovat. Zatímco chronická forma se rozvíjí v delším časovém úseku dlouhodobým přetěžováním loketního kloubu a bývá takto označována při obtížích trvajících déle než 6 týdnů. A to již může docházet i ke strukturálním změnám v oblasti svalu, šlachy nebo v úponu kosti. 

Příčiny tenisového lokte

Mezi nejběžnější příčiny vzniku onemocnění patří bezpochyby vnější příčiny - přetížení svalů upínajících se v oblasti lokte, a to ať už způsobené pravidelně provozovanou nebo jednorázovou činností. Následkem je zánět šlach, pomocí kterých se upíná sval na kost. Léčba je poměrně zdlouhavá a vyžaduje trpělivost a disciplinovanost. 

Prevence tenisového lokte

Základem prevence je nepřetěžovat jednostranně loketní kloub. Při jakékoliv sportovní nebo pracovní aktivitě, při které je namáhán loketní kloub, jsou důležité přestávky a vhodné důkladné protažení, u sportu před i po aktivitě. Při prvotních, mnohdy nenápadných potížích je důležité situaci nepodceňovat, omezit fyzické aktivity zatěžující danou končetinu a nechat ji několik dní v klidu. 

NEMUSÍTE SE OBÁVAT SPORTU ČI PRÁCE, DŮLEŽITÉ JE SVALY SPRÁVNĚ PROTÁHNOUT. 

Příklady protahovacích cviků

Screenshot 2019-09-10 at 16.24.48

Při práci na počítači neopomeňte tyto aspekty:

  • Správné nastavení židle s područkami
  • Vyhovující nastavení výšky stolu
  • Správně umístěná klávesnice a monitor
  • Snažit se využít všech dnes již na trhu dostupných ergonomických pomůcek
  • Nebát se poradit ohledně vašeho pracovního místa s odborníky

NEBOJTE SE PORADIT S ODBORNÍKY OHLEDNĚ VAŠEHO PRACOVNÍHO MÍSTA. 

Kontaktujte nás